Deutsche Bank – máme se obávat?

Hlavním tématem posledních dní se stala situace kolem jedné z největších světových bank. Jde o potenciální bankrot Deutsche Bank, která utrpěla na důvěryhodnosti trhů díky obrovské pokutě ve výši 14 miliard dolarů, která ji byla udělena americkými regulačními úřady. Tato pokuta souvisí s nekalými finančními praktikami na hypotečním trhu.

db11-10

Deutsche Bank představuje globální bankovní instituci, která působí v 70 zemích světa a zaměstnává více než sto tisíc lidí. První problémy začaly již v dubnu 2015, kdy se banky dotkl skandál s manipulací s úrokovými sazbami Libor. Vedle tohoto problému Deutsche Bank dostala pokuty v letech 1999 až 2016 za obchod se zeměmi, které byly na americkém sankčním seznamu.

Začátek roku 2016 pak byl ve znamení rekordní ztráty ve výši 6.8 miliard eur. Pak již následovala obří pokuta od amerických úřadů za nekalé praktiky na hypotečním trhu.

Měli by se investoři obávat?

Globální investoři se především obávají podobnosti s krachem Lehman Brothers, který odstartoval v roce 2008 hospodářskou krizi. Nutno dodat, že činnost Deutsche Bank se rozprostírá po celém světě a v různých oborech. Je jisté, že pokud tato velká banka nebude schopna dostát svým závazkům, zbývá zde možnost záchrany v podobě intervence německé vlády.

Třeba ve Velké Británii by pád Deutsche Bank znamenal ztrátu 8000 pracovních míst. Pro eurozónu by tento krach znamenal zhoršení celkové situace v bankovním sektoru, což je při současné uvolněné měnové politice značně riskantní. Celkově je v ohrožení celý globální bankovní systém, kde by banky musely odepisovat své investice do investičních produktů Deutsche Bank.

Jak doposud trhy reagují na problémy s touto bankou?

Deutsche Bank je velkým globálním hráčem, který dosud svými problémy způsobil pokles svých akcií o 20%. Dále jsou na tyto obavy citlivé hlavně měnové páry na forexu. Investoři vyhledávají bezpečí v investicích do švýcarského franku.

Nicméně s velkou pokutou se banka může vypořádat několika způsoby a nemusí to nutně znamenat bankrot. Již byl oznámen několikaletý úsporný plán, který počítá s postupným propuštěním až 15 000 zaměstnanců a následovat by mělo zavírání zámořských poboček. Již byl také učiněn prodej britské pojišťovny Abbey Life.