Co očekávat od NZD/USD před zasedáním centrální banky

nzd rbnzMěnový pár NZD/USD dnes mírně oslabuje před večerním zasedání centrální banky Nového Zélandu(RBNZ). Základní otázkou je, jestli se uskuteční očekávané snížení úrokových sazeb. Současná inflace ve výši 0.4 procent činí toto rozhodnutí více než potřebným. RBNZ jistě potřebuje podpořit poptávku po zboží a službách, ale je zde riziko, že snížení úroků dále zvýší již tak vysoké ceny nemovitostí.

Většina ekonomů a analytiků očekává snížení z 2.75% na 2.50%. V případě, že nedojde k předpokládanému zvýšení sazeb, je otázka na kolik by toto rozhodnutí mohlo překvapit trhy. Pořád je zde zasedání amerického Fedu v polovině prosince, kdy je na řadě zvýšení amerických sazeb. Je tak pravděpodobné, že případně posílení NZD dolaru může být limitováno právě rozhodnutím Fedu.

Dalším problémem pro ekonomiku Nového Zélandu jsou klesající ceny mléčných výrobků. Jak již bylo zmíněno, jediným ohrožením snížení úrokových sazeb je rychle rostoucí realitní trh. Ceny domů rostou rychlým tempem hlavně díky vyšší imigraci a nedostatku nemovitostí. Ceny domů vzrostly za minulý rok o 15 procent. Jde o nejrychlejší růst za posledních deset let.