Co očekávat od dnešního zasedání ECB?

ecb1Dnešní důležitou zprávu představuje rozhodnutí Evropské centrální banky o úrokové sazbě ve 13:45 hodin a následně pak ve 14:30 tisková konference ECB. Prezident ECB Mario Draghi se bude pravděpodobně snažit o správnou komunikaci vůči trhům. Je zde neblahá zkušenost z prosince minulého roku, kdy trhy reagovaly na jeho slova prudkým výprodejem dolaru. Následně se pak spekulovalo o špatné komunikaci vůči finančním trhům a jejich přehnané reakci.

Na minulém zasedání ECB došlo k rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Nyní tak tento program představuje částku 60 miliard eur měsíčně. Při dnešním rozhodování o úrokové sazbě očekávají investoři snížení o 0.10 až 0.20 procent. Dnes tak bude záležet na případných změnách v programu kvantitativního uvolňování.

Dnes se od ECB očekává představení souboru opatření, která podpoří ekonomiku. Již zmíněné snížení sazeb je jedním z nástrojů podpory. Dalším stimulem pro ekonomiku by mohlo být navýšení finančních prostředků do programu kvantitativního uvolňování o 10 až 20 miliard euro.

K těmto krokům je ECB nucena hlavně zpomalením globálního hospodářského růstu. Dále jsou zde stále nízké ceny komodit, které drží inflaci na nízké úrovni. Na forexu lze očekávat vysokou volatilitu jako reakci na tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghi. Jasný směr může nastat pouze v případě, že zazní zřetelné a jasně formulované nástroje, které podpoří ekonomiku EU.