Co čekat od zprávy dne FOMC?

13:40

Dnešní zápis z jednání měnové komise FOMC amerického Fedu bude zveřejněn ve 20:00. Jedná se o nejdůležitější událost pro dnešek. Na řadě je možné zvýšení amerických úrokových sazeb v USA ke konci roku. Trhy všeobecně očekávají zvýšení sazeb a je možné, že jakýkoliv náznak možného oddálení tohoto kroku povede k posílení eura.

V současnosti je pravděpodobnost zvýšení sazeb v prosinci kolem 70 procent. Tato nálada investorů je jistě z větší části započítána v nynějším kurzu měnového páru EUR/USD. Investoři tak budou velmi ostražití na dnešní večerní projev, kde budou popisovány inflační a ekonomické vyhlídky. Důležité bude sledovat, jaká měnová opatření má Fed v zásobě.

Mezi hlavní kritéria pro zvýšení sazeb také patří stav americké ekonomiky a stav trhu práce. Rozhodnutí o zvýšení sazeb nicméně ohrožuje nízká inflace. Zajímavá tak budou vyjádření Fedu ohledně nízkého růstu cen, který ohrožuje hospodářský růst.

Další riziko zde představuje globální ekonomický vývoj. Zpomalení světové poptávky společně se silným dolarem by mohlo oddálit zvyšování úrokových sazeb. Obchodníci budou tedy sledovat vyjádření ohledně ekonomického vývoje ve světě ve vztahu k silnému dolaru. Nicméně pořád zde dolaru nahrává nepříliš výrazná politika Evropské centrální banky, takže případné oslabení dolaru může být krátkodobého trvání.