Co čeká forex trh v roce 2018

Americký dolar zakončil minulý rok nejhorším výsledkem za posledních 14 let, když srovnáváme hlavní světové měny. Toto oslabení dolaru proběhlo navzdory trojímu zvýšení úrokových sazeb.

Tento trend oslabování amerického dolaru bude pravděpodobně pokračovat i v letošním roce s tím jak další globální ekonomické mocnosti vykazují ekonomický růst.

Globální ekonomický růst je tažen vyšší poptávkou po komoditách, což by mělo podpořit kanadský, australský a novozélandský dolar – komoditní měny. Zároveň je zde očekávaný odliv kapitálu z USA. Celkově řečeno, sílící světová ekonomika by měla limitovat posílení dolaru a naopak ho tlačit ještě níže.

Americké úrokové sazby se zvyšovaly rychleji než v jiných zemích během roku 2017 a toto tempo růstu sazeb by mělo pokračovat i v roce 2018. Za normálních okolností zvyšování sazeb láká příliv investic do takové měny, avšak toto není případ dolaru, protože většina investorské důvěry neočekává zvyšování sazeb v dlouhodobém horizontu několika let.

Americký dolar značně posílil v roce 2015, když Fed začal po dlouhé době se zvyšováním sazeb. Zde ovšem byla globální ekonomika na sestupné tendenci a postup Fedu překvapil investory a přiměl vložit peníze do dolaru. Naopak zvýšení úroků v roce 2017 bylo široce očekávané a nedostavil se tudíž slibovaný efekt.

V prosinci 2017 zvýšil Fed úrokové sazby na hodnotu 1.50% a od té doby americká měna poklesla oproti hlavním světovým měnám, což dále problematizuje správnost měnové politiky Fedu.

Navíc Fed je postaven před problém přetrvávání nízké inflace, ačkoliv míra nezaměstnanosti je na 16-letém minimu. Mzdy také nerostou jak by se předpokládalo. Tato fakta můžou některé členy Fedu přesvědčit k hlasování proti zvýšení sazeb.

Jak se tedy budou vyvíjet měny v letošním roce?

Celkově by měly ostatní světové měny překonávat americký dolar z důvodu možného ukončení růstu amerických úrokových sazeb ke konci roku 2018, zatímco ostatní centrální banky jsou teprve na začátku zvyšovacího cyklu.

Předchozí faktor jistě přinese prodejní tlak na dolar, ačkoliv budou zde i pozitivní zprávy jako americká daňová reforma. Její efekt lze chápat jako dočasný, protože má možnost zvýšit ekonomický růst, ale na druhé straně je zde riziko zvyšování rozpočtového deficitu.

V minulém roce také Bank of England a Bank of Canada zvyšovaly úrokové sazby. Evropská centrální banka pak začala se zvyšovacím cyklem před koncem roku.

Rok 2018 by se tak měl nést ve znamení oslabování dolaru, protože ostatní světové centrální banky mají před sebou delší cyklus zvyšování úrokových sazeb a na americkou ekonomiku bude doléhat řada problémů, což povede minimálně ke znejistění investorů.