Celkový dluh USA na novém rekordu

08:43

Celkový dluh USA, který zahrnuje vládní dluhy, obchodní dluhy, hypotéky a spotřebitelské úvěry se dostal na neuvěřitelnou hranici 59.4 bilionu dolarů. Jedná se o nepředstavitelnou sumu peněz. Zajímavé na celé situaci je fakt, že největší část dluhu byla vytvořena v minulých desetiletích. Když se podíváme zpátky 40 let, zjistíme, že americký dluh v té době činil 2.2 bilionu dolarů.

Na níže uvedeném grafu je vývoj tohoto dluhu zřetelně vidět

dluh usa

Vývoj celkového dluhu USA koresponduje také s růstem zadlužení spotřebitelů. Spotřebitelské zadlužení se zvýšilo v posledních 3 letech o 22 procent. Je zajímavé pozorovat, jak se ve Spojených státech amerických rychle mění návyky lidí. Ještě začátkem roku 2008 byli všichni vystrašeni krizí, která vznikla právě kvůli dluhové bublině a nyní jsme znatelně více zadlužení a pokračujeme dále.

Další negativní výsledek přinesl poslední průzkum, který se týkal financování bydlení. Výsledná čísla ukazují, že 52 procent amerických domácností si reálně nemůže dovolit žít v domech, které financují pomocí hypoték.

Dalším problémem můžou být studentské půjčky. Celkové studentské dluhy dosahují výše 1.2 bilionu dolarů. Z této sumy je pak 124 miliard po splatnosti více než 90 dní. Z těchto čísel musí mít mnoho amerických studentů těžkou hlavu, protože v USA se vždy kladl důraz na vzdělání, které mělo následně zajistit vysoký a stabilní příjem. Nyní musí tito studenti vzít zavděk jakoukoliv prací, aby byli schopni alespoň část svých studijních závazků splácet.

Z dalších nepříjemných čísel můžeme vyčíst, že pouze 36 procent Američanů mladších 35 let vlastní dům nebo byt. Toto číslo představuje vůbec nejhorší stav v americké historii.

Samozřejmě, že situace v celém světě koresponduje s dluhem Spojených států. Otázkou tedy zůstává, jestli byla strategie zvolená po roce 2008 správná. Většina lidí celé planety tak může pouze přihlížet, jestli se podaří centrálním bankéřům ukormidlovat dluhovou situaci ještě vyšším zadlužováním.