Bude USD/CAD dále stoupat?

Poslední rok a obzvláště týdny se nesou ve znamení oslabování kanadské měny. Padající cena ropy pomáhá oslabovat kanadskou měnu, která odráží situaci tamní ekonomiky z části závislé na cenách z prodeje ropy.

Na měnovém páru USD/CAD tak můžeme vidět tento rok převažující long směr. Nicméně ropa se nachází nebezpečně nízko a je otázkou, kam až její cena spadne a jestli si oslabování kanadského dolaru nevybere na chvíli oddechový čas.

V současnosti se pohybujeme na zhruba 35 dolarech za barel, přičemž přijatelný pokles k ještě ziskové těžbě ropy v arabských státech činí cena něco mezi 20 až 25 dolary. Tato cena by však měla velmi negativní dopad na všechny státy, u kterých je prodej ropy významnou položkou rozpočtu.

Měnový pár USD/CAD se nachází před branami hranice 1.4000. Otázkou zůstává, jaký je prostor k dalšímu růstu na tomto páru. Když se podíváme do daleké historie, zjistíme, že na přelomu roku 2000 se USD/CAD obchodoval kolem 1.6000. Samozřejmě prostor pro růst zde je, ovšem asi nepůjde o jasný long trend, ale musíme se připravit na horskou dráhu.

Graf – vývoj USD/CAD od roku 1975:

cadhistory