Britská ekonomika se vrátila na předkrizové hodnoty

17:41

Britská ekonomika se postupně vzpamatovává z hospodářské krize. Podle Národního ekonomického institutu se vývoj hrubého domácího produktu za květen dostal o 0.2% výše než při začátku krize v roce 2008.

Za tento rok tak britská ekonomika vzrostla o 0.9%. Tento růst signalizuje budoucí optimistický vývoj. Za celý rok 2014 se předpokládá růst HDP o 3%. Nicméně pořád existují určité obavy o schopnost britské ekonomiky vymanit se z krize. Nynější růst je tažen především domácí spotřebou a realitním trhem.

Ministr financí George Osborne by uvítal, kdyby obchod a investice hráli výraznější roli v současném oživení. Celkově je britský export stále na slabé úrovni.

Mezinárodní měnový fond předpokládá ve své ekonomické předpovědi růst světové ekonomiky v letech 2014 až 2015. Tato optimistická předpověď dává ostrovním vývozcům značné naděje.

Sílící britská ekonomika je také logicky v centru pozornosti anglické centrální banky. Přichází zde do úvahy zvýšení základních úrokových sazeb. Nynější sazby se drží na minimech 0.5%. Obecně se čeká zvýšení úrokových sazeb v roce 2015 jako prevence proti kreditním bublinám.