Bitcoin se dostal přes 10 000 dolarů

Digitální měna bitcoin dnes překročila hranici 10 000 dolarů. Od začátku letošního roku bitcoin vzrostl desetinásobně.

Růstu bitcoinu pomáhá hlavně zájem institucionálních investorů. Prolomením magické hranice deseti tisíc dolarů se však jeho růst nezastavil a pokračuje dále.

Nicméně cenu bitcoinu nikdo nereguluje a kurz se na jednotlivých burzách liší. V Zimbabwe se obchodovala tato kryptoměna v pondělí kolem 17 000 dolarů. Burzy v Jižní Koreji vykazovaly kurz kolem 11 000 dolarů.

Graf denní BTC/USD:

Co je příčinou raketového růstu bitcoinu?

Jako nejvíce pravděpodobný důvod růstu této digitální měny se jeví její vzácnost a omezené množství. Mnoho lidí ještě nechce prodávat a očekává nadále velké zhodnocení. Podle bývalého manažera hedge fondu Michaela Novogratze je možné, že se bitcoin na konci příštího roku bude pohybovat na úrovni 40 000 dolarů.

Jsou zde ovšem protichůdné názory, zejména od velkých bank. Šéf americké banky JP Morgan Jamie Dimon označuje bitcoin za podvod a největší finanční bublinu. Nakolik je jeho kritika oprávněná nelze přesně určit, protože se jedná o zástupce tradiční banky, která kontroluje běžné státní měny a kryptoměny proto představují ohrožení tradičního bankovního sektoru.