Bernard Madoff

Bernard Lawrence Madoff se narodil 29. dubna 1938 v newyorském Queensu. Jeho rodiče byly potomci imigrantů z židovských ghett v Polsku a Rumunsku. Prý se také pokoušeli obchodovat na burze.

Po dokončení střední školy šel Bernard studovat politologii. Během svých studií se oženil s Ruth Alpernovou, jeho známost ze střední školy. Při škole si vydělával jako instalatér a plavčík. Zde si naspořil pět tisíc dolarů, které posléze použil jako základní kapitál pro firmu Bernard L. Madoff  Investment Securities.

Mladý Madoff projevil svůj finanční talent již na začátku svého podnikání. Stal se spojovacím článkem mezi prodejci a kupci levných akcií, vyplácel jednu penny za každou akcii, která mu prošla rukama, narozdíl od brokerů, kteří si za to ještě účtovaly poplatky. On si ponechával pouze rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou akcie tzv. spread.

Na první pohled se to zdálo jako nezajímavý obchod, ale podle šéfa NYSE Daniela Ackera se Madoffovi podařilo vydělat tímto způsobem během pár desetiletí až miliardu dolarů, zcela legálně. Tímto způsobem se Madoff dostal do povědomí newyorských finančních skupin . Začal si dělat jméno a vytvářet kontakty mezi bohatými investory. Jeden z jeho prvních zákazníků byl milionář Carl Shapiro. Tehdy mu Shapiro svěřil sto tisíc dolarů, aby je zhodnotil a investoval. Madoff předčil při této investici všechna očekávání a obstál. Carl Shapiro se díky němu stal velmi bohatým mužem.

Díky jeho věhlasu a přátelství se Shapirem se Bernardovi začaly hrnout velmi bohatí klienti. Již jako třicetiletý se stal průkopníkem elektronického obchodování s akciemi. Byl také zakladatelem elektronické burzy NASDAQ, jeden čas jí také předsedal. Byl také v čele Národního sdružení obchodníků s cennými papíry. Díky těmto postům si Bernard našel spoustu přátel v Komisi pro dohled nad kapitálovým trhem.

Bernard se svou ženou Ruth  brzy přesunuli z Queensu na lepší adresy. Koupili ranč na Long Island, zde také luxusní residenci a mnoho dalších. Madoffův úspěch spočíval především v budování důvěry, působil v řadě charitativních projektů, financoval výzkum léčby rakoviny lymfatických žláz, věnoval se také umění. Důležité bylo, že Madoff učinil ze svých velkých klientů také své přátelé.

Podle listu Wall Street Journal z roku 1992, Bernard L. Madoff Securities denně realizovala obchody ve výši 740 milionů dolarů, což je devět procent všech obchodů na newyorské burze. Vlastně již od 70. let minulého století se stal živoucí legendou. každý se předháněl, aby mu mohl být představen a mohl mu svěřit své peníze. Zisky z jeho fondu sice nebyli nijak vysoké, ale za to pravidelné po několik desetiletí. Lidé si braly i hypotéky, aby je Bernardovy svěřily. Tato Madoffova dobrá pověst se šířila z generace na generaci. Do jeho fondů investovaly I různé instituce, banky, nadace.

A konec jeho slávy přišel v prosinci 2008. Byl zatčen agenty FBI a obviněn z rozsáhlého podvodu. Jeho fondy byly založeny na tzv. Ponziho schématu, klienty nevyplácel z výnosů, ale z vkladů nových klientů. Celkem zpronevěřil 65 miliard dolarů a stal se tak největším podvodníkem v historii. Madoff svou vinu uznal a byl odsouzen na 150 let odnětí svobody. Na závěr jen přehled některých jeho klientů. Spisovatel Eli Wiesel, režisér Steven Spilberg, modelka Carmen Dell’Orefice a dalších více než 4200 osob.