Akcie pro začátečníky

Co jsou akcie?

Akcie představují podíl z určité firmy nebo společnosti. Podniky je vydávají z důvodu posílení a potřeby kapitálu. Akcie jsou vydávány společnostmi, aby získaly peníze na růst společnosti, investovaly do nových projektů apod. Nákupem řady těchto akcií můžeme vlastnit část této společnosti. Čím více akcií vlastníte, tím více hlasů máte. Důležité je uvést, že vlastníme pouze akcie, nikoli společnost. Pokud vlastníme 1% všech vydaných akcií APPLE, nevlastníme 1% Apple. Apple má vlastní majetek a ten je oddělen od majetku akcionářů. Co nám vlastnictví ve výši 1% dává, je však právo hlasovat o významných firemní rozhodnutích a získávat dividendy, pokud se společnost rozhodne o jejich vyplacení. Také můžete své akcie prodat.

S akciemi se obchoduje na různých světových burzách. Ceny akcií jsou stejně jako ostatní zboží na otevřených trzích na světě oceňovány nabídkou a poptávkou a jako takové jsou samozřejmě náchylné k fluktuacím, spekulacím (a manipulacím). Navíc k jednotlivým akciím existuje spousta indexů, jako jsou S & P500, Dow Jones, DAX, Nikkei a další, které představují koš akcií. Indexy se pohybují podle akcií, které obsahují a poskytují přehled o „zdraví“ trhů, které zastupují, a mohou být obchodovány přímo jako Futures nebo ETF.

Jak se obchoduje s akciemi?

Dnes se již běžně obchoduje s akciemi na burze přes online brokera. Je možné využít domácího nebo zahraničního brokera. Různí brokeři mají požadavky na minimální vklad na obchodní účet. Možnosti jsou od několika tisíc korun až do set tisíc.

Nicméně je třeba dávat pozor jestli obchodujeme přímo akcie nebo určité finanční deriváty, které vycházejí z akciových titulů. Vedle přímého obchodování akcií, je možné obchodovat ETF tituly nebo CFD kontrakty. V případě těchto derivátů obchodující není vlastníkem dané akcie a CFD jsou převážně určeny na profitování z denního pohybu akcie. Tyto CFD je možné obchodovat třeba ZDE. Výhodou akciových CFD je nižší požadavek na kapitál a možnost si vyzkoušet obchodování na burze za málo.

K obchodování se dá využít finanční páka nebo je možné obchodovat pouze za svoje. Zpravidla platí, že bez páky se obchoduje s akciemi při dlouhodobém několikaletém investování. Finanční páka, kdy nám broker poskytne kapitál na vyšší počet akcií, se využívá při krátkodobých obchodech, většinou intradenních.

Jaké akcie obchodovat?

Výhodou akcií je možnost obchodovat na několika světových trzích. Nejoblíbenější jsou akciové burzy v USA, jelikož se za poslední století jedná o zemi se stabilními finančními trhy. V České republice jsou také některé zajímavé akciové tituly jako ČEZ nebo bankovní tituly. Mnoho začínajících obchodníků s akciemi je zpočátku ohromeno velkým množstvím akcií. Jako určitou pomůcku lze chápat akciové indexy, které obsahují průřezově kvalitní akcie z určitého segmentu trhu. V USA Dow Jones Industrial Average (DJIA), SP 500 a NASDAQ. V Německu index DAX. V České republice PX index.

Cena akcie

Konkrétní cena akcie je vždy uvedena v obchodní platformě a je určována nabídkou a poptávkou. Hodně obchodované akcie jsou známé svoji vysokou likviditou – schopnost prodat a nakoupit kdykoliv během obchodního dne požadovanou akcii. Na okrajově obchodovaných akciích je sice možné někdy pořádně vydělat, ale nesou sebou vysoké riziko ztráty investovaného kapitálu.

Tržní kapitalizace společnosti

Tržní kapitalizace vyjadřuje tržní hodnotu akciové společnosti. Jde o celkovou tržní hodnotu všech již vydaných akcií. Výpočet se provádí jako součin počtu vydaných akcií a aktuální ceny akcií na trhu. Tržní kapitalizace společnosti Apple je zhruba 795 miliard dolarů.

Dividendy

Dividendy představují podíl akcionářů na zisku. O výplatě dividend rozhoduje valná hromada. Pravidelná výplata dividend je hlavně signálem pro dlouhodobé investory, kteří tak mají představu o ziskovosti společnosti.